Detox sokowy. Co to jest? Dla kogo? Czy warto?

Dieta sokowa polega na zastąpieniu wszystkich lub większości posiłków, stałych i płynnych, odpowiednio dobranymi sokami owocowymi, warzywnymi oraz owocowo–warzywnymi.

Dietę oczyszczającą można stosować od jednego do pięciu dni – w zależności od indywidualnych potrzeb i wybranej opcji.

Specjalnie dobrana kompozycja naszych soków wspiera ciało w procesie regeneracji oraz pomaga je oczyścić i usunąć toksyny!

Dodatkowo duża ilość antyoksydantów, chlorofilu, witamin, minerałów i enzymów wpływa na:

– przyspieszenie metabolizmu
– utratę masy ciała,
– oczyszczenie organizmu
– wzmocnienie odporności,
– poprawę kondycji włosów i paznokci,
– polepszenie samopoczucia,
– zmniejszenie ciągłego uczucia zmęczenia
– poprawa koncentracji
– wzrost sił witalnych

Jeden dzień naszego detoxu składa się z 6 butelek soku, dostosowanego do pory dnia, do przygotowania którego zostało wykorzystanych ponad 5 kg świeżych warzyw i owoców oraz odpowiednie ilości orzechów, migdałów, nasion i pestek. Soki uzupełniają składniki o działaniu przeciwzapalnym, takie jak woda kokosowa, mleko kokosowe, miód czy imbir. W naszych sokach nie zabraknie też super food, m.in. jagody acai, nasiona chia, jarmuż czy matcha.

Dzięki braku pasteryzacji, soki zachowują więcej wartości odżywczych, witamin (ponieważ nie są traktowane wysoką temperaturą) i właściwości bioaktywnych różnych związków (np. flawonoidów).

DETOX SOKOWY

Produkty, z których przygotowane jest oczyszczanie zostały wyselekcjonowane przez naszego dietetyka i pochodzą od lokalnych dostawców. Soki pozyskiwane są innowacyjną metodą wyciskania, która składa się z dwóch etapów. Pierwszy krok zakłada rozdrobnienie produktów wejściowych zimnym nieogrzewającym się ostrzem, żeby następnie zmiażdżyć ich struktury komórkowe i włókna, przy użyciu zaawansowanej prasy wyciskarki. Taki rodzaj procesu technologicznego gwarantuje wykorzystanie w pełni skórki oraz miąższu owoców i warzyw oraz relatywnie niskie straty wartości odżywczej w porównaniu do innych alternatywnych sposobów pozyskiwania soków.

Soki należy wypijać w odstępach 2-3 godzinnych według kolejności zgodnej z oznaczeniem na naszych etykietach. Pierwszy sok powinien zostać wypity do godziny po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2-3 godziny przed snem . Aby przyswoić jak największą ilość wartości odżywczych warto pić soki powoli, małymi łyczkami. W trakcie trwania diety sokowej bardzo istotne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu- wodę należy pić przez cały dzień.

Podjadanie w trakcie detoksu sokowego nie jest wskazane, gdyż może spowolnić proces oczyszczania, ale gdyby uczucie głodu było zbyt duże warto dostarczyć organizmowi zdrową przekąskę- 2-3 łodygi selera naciowego, ćwiartkę awokado, małego ogórka czy pół marchewki.

Aktywność fizyczna w trakcie detoksu powinna zostać ograniczona do lekkich ćwiczeń. Zalecane są spacery, joga czy nordic walking. Dieta sokowa dostarcza ograniczonej ilości energii, dlatego nadmierny wysiłek nie jest zalecany, w przeciwieństwie do odpoczynku i spokojnej pracy w ciągu dnia.

Oczyszczająca dieta sokowa przeznaczona jest dla zdrowych, dorosłych osób, które nie posiadają żadnych przeciwwskazań do jej stosowania np. alergii pokarmowych na poszczególne składniki soków oraz nie mają specjalnych wymagań żywieniowych- związanych z towarzyszącymi przewlekłymi jednostkami chorobowymi.

PRZED ROZPOCZĘCIEM DIETY MOŻNA TEN ZAMIAR SKONSULTOWAĆ Z NASZYM DIETETYKIEM.

Rekomendowana długość trwania detoksu sokowego to od 3 do 5 dni.

Przeciwwskazania do stosowania kuracji sokowej:

– cukrzyca
– choroby przewlekłe
– intensywna aktywność fizyczna
– ciężka praca fizyczna
– ciąża i karmienie piersią
– okres rekonwalescencji
– wiek młodzieńczy (soki nie powinny być stosowane przez dzieci i młodzież)